کلاهک دودکش، دمپر دستی، دریچه کولر و دریچه بازدید در ساختمان

کلاهک دودکش، دمپر دستی، دریچه کولر و دریچه بازدید در ساختمان

کلاهک دودکش، دمپر دستی و دریچه کولر هر یک قسمت از سیستم تهویه هوای مطبوع یک ساختمان محسوب می شوند. همان طور که ریه یک انسان هوای کهنه و مانده را از بدن خارج کرده و هوای تازه را جایگزین آن می کند؛ سیستم تهویه هوای مطبوع ساختمان نیز هوای مانده و کهنه ساختما را خارج کرده و هوای تازه را جایگزین آن می کند. در حقیقت سیستم تهویه هوای مطبوع با استفاده از دمپر دستی، کلاهک دودکش و دریچه کولر و دیگر بخش ها و قسمت های کاربردی خود، به تنفسِ ساختمان کمک می کند.

اطلاعات کافی در مورد دریچه کولر، کلاهک دودکش و دمپر دستی می تواند به شما کمک کند تا بهترین و مناسب ترین دمپر دستی، دریچه کولر و کلاهک دودکش را برای ساختمان خود انتخاب کنید تا بهترین بازدهی را در سیستم تهویه هوای مطبوع خود داشته باشید. ما امروز قصد داریم به ترتیب در مورد کلاهک دودکش، دمپر دستی و دریچه کولر صحبت کنیم و کاربرد یک به یک آن ها را با هم بررسی کنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد دمپر دستی، دریچه کولر و کلاهک دودکش تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

کلاهک دودکش چیست و چه کاربردی دارد؟

کلاهک-دودکش

امروز بیش از هر چیز می خواهیم به بررسی کاربرد و اهمیت کلاهک دودکش بپردازیم. کلاهک دودکش یکی از بخش های بسیار مهم در سیستم دودکش می باشد. همان‌طور که می‌دانید نفوذ باد برف و باران آلودگی، گرد و خاک و حتی پرندگان و حشرات مزاحم می تواند باعث آسیب دیدن منتهی الیه سیستم روز که در بام قرار دارد شده و روند کار آن را مختل کند. اطلاع از این موضوع می‌تواند ضرورت وجود کلاهک دودکش را روشن کند. یک کلاهک دودکش با پوشش و محافظت که در محل منتهی الیه یک سیستم دودکش ایجاد می کند می تواند به خروج دود و آلاینده ها بدون آسیب های جانبی و مشکلات و تاثیرات منفی عوامل خارجی کمک کند.

ادامه مطلب  منظور از نظافت نمای ساختمان و شیشه های نمای بیرونی چیست؟

انواع کلاهک دودکش

کلاهک دودکش انواع مختلفی دارد. معروف ترین و پر استفاده ترین انواع کلاهک دودکش عبارتند از کلاهک دودکش طرح اچ گرد و چهارگوش، کلاهک دودکش پره ای، کلاهک دودکش طرح آلمانی و چینی و کلاهک دودکش گردان

هر یک از انواع کلاهک دودکش که ذکر کردیم در موارد خاص و متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال کلاهک دودکش طرح اچ از نوع چهارگوش در منتهی الیه آن دسته از کانال های دودکش که به صورت چهارگوش از موتورخانه ها بخاری ها یا شومینه ها به پشت بام می‌آیند؛ قابل استفاده میباشد. این در حالی است که کلاهک های دودکش گرد برای کانال های خروجی هوا که به صورت دایره شکل به پشت بام می آیند مناسب است. پس هنگام انتخاب کلاهک دودکش باید به نوع دودکش خود، خصوصا به کانال خروجی هوا در پشت بام، دقت کنیم. تنها در این صورت است که می توانیم یک کلاهک دودکش مناسب برای سیستم دودکش خود انتخاب نماییم.

دمپر دستی چیست و چه نقشی در سیستم تهویه هوای ساختمان ایفا می کند؟

دومین موردی که امروز باهم بررسی میکنیم دمپر دستی و کارایی آن است. همانطور که می دانید دمپر دریچه ای است که فشار و جهت جریان هوای ورودی به محیط را کنترل میکند. در یک دمپر دستی این شما هستید که باید دریچه های دمپر را برای تنظیم فشار و جهت جریان هوای ورودی به محیط به صورت دستی تنظیم کنید. دمپر های دستی معمولا در انتهای کانالهای هوا تعبیه می شوند و می توانید از آنها برای قطع و وصل کردن جریان هوا و یا کنترل جریان هوای گرم یا سرد نیز استفاده کنید. جالب است بدانید که یک دمپر دستی دقیقا مشابه یک شیر آب عمل میکند. همانطور که هنگام استفاده از یک شیر آب این شما هستید که باید جهت و فشار آب را تعیین کرده و گرما و سرما آن را کنترل کنید هنگام استفاده از یک دمپر دستی نیز کنترل دریچه ها به عبارتی کنترل جریان هوای ورودی مستقیماً در دستان شماست.

ادامه مطلب  تفاوت کرتین وال فریم لس و فیس کپ – شرکت ایماژ نما

دمپر دستی

انتخاب دمپر دستی مناسب چه اهمیتی دارد؟

این انتخاب دمپر دستی مناسب است که به طور مستقیم روی کیفیت جریان هوای ورودی به یک محیط تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که برای کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت هوای ورودی به محیط، باید در انتخاب یک دمپر دستی مناسب دقت کنید.

شما باید پیش از هر چیز به ابعاد دمپری که انتخاب می کنید دقت کنید. اگر ابعاد دمپر دستی مورد انتخاب شما با کانال هوای مورد نظر متناسب نباشد؛ عملاً دمپر دستی که انتخاب و خریداری کرده‌اید بی استفاده خواهد بود.

مورد دیگری که باید مدنظر قرار دهید، این است که جنس دمپر دستی با محیطی که قرار است در آن استفاده شود تناسب داشته باشد به عنوان مثال اگر قرار است دمپر خود را در یک محیط مرطوب قرار دهید حتما باید دمپر دستی خود از جنس آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ استفاده کنید که در اثر وجود رطوبت آسیب نبیند.

دریچه کولر چه نقشی در تهویه هوای ساختمان دارد؟

دریچه کولر دریچه ای است که در انتهای کانال کولر نصب شده و هوادهی کولر را کنترل میکند. دریچه های کولر معمولی با دمپری که دارند به شما امکان تنظیم و کنترل جهت و فشار جریان هوای سرد یا گرم ورودی به محیط را می دهند. از دریچه های کولر در هر محیطی اعم از تجاری مسکونی در غیره استفاده می شود. دریچه های کولر از جنس های مختلفی از قبیل فلزاتی نظیر آهن و پروفیل آلومینیوم، چوب ام دی اف و حتی در مواردی از جنس پلاستیک فشرده نیز تولید می شوند.

ادامه مطلب  خرید صندلی اداری

انواع-دریچه-کولر

نحوه انتخاب دریچه کولر مناسب برای هر محیط

انتخاب دریچه کولر نیاز به دقت بالایی دارد. شما باید جنس دریچه کولر مدنظر خود را باتوجه به محیطی که قرار است دریچه کولر را در آن نصب کنید انتخاب نمایید. جالب است بدانید که دریچه های کولر در اندازه ها و سایز های مختلفی نیز تولید می شوند. شما هنگام انتخاب و خرید دریچه کولر باید حتماً به اندازه و ابعاد آن دقت کنید و دریچه کولری را انتخاب کنید که ابعاد آن با کانال کولر شما متناسب باشد.

دریچه بازدید داکت اسپلیت

امروزه با گسترش آپارتمان‌نشینی و تغییر سبک زندگی انسان‌ها، سیستم تامین هوارسانی نیز متفاوت با گذشته شده است. یکی از شایع‌ترین سیستم‌هایی که برای هوارسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، داکت اسپلیت می‌باشد. این شبکه تولید هوای مطبوع که از دو قسمت اصلی کندانسور و هواساز تشکیل شده در انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌گردد. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع دریچه بازدید داکت اسپلیت بپردازیم. در صورت علاقمندی به آشنایی با این موضوع تا انتهای این مقاله با سایت مجموعه ما همراه باشید.

ساخت دریچه بازدید داکت اسپلیت

برای ساخت دریچه بازدید داکت اسپلیت، ابتدا بر اساس ابعاد کلاف زیرکار، ابعاد را بصورتِ صفر تا صفر استحصال می کنید و به میزان نیم سانت از هر بُعد از این سایزها کم می کنید و بر اساس این مقادیر، اقدام به برشِ اضلاع فریمِ دریچه بازدید داکت اسپلیت می کنید. پس از آماده شدنِ فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت، نسبت به تدارکِ درب دریچه بازدید داکت اسپلیت، جنس درب دریچه بازدید داکت اسپلیت را تعین کرده و آن را ساخته و نصب می‌کنید.

حتما ببینید

طراحی دکوراسیون داخلی

 طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر و علم از قدیمی ترین تمدن‌ها تا امروز همواره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *